Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

Zeka Geliştirici Çocuk Oyunları

İnsanda zeka gelişiminin 6 yaşından önce tamamlandığını biliyor musunuz? Uzmanlar, beyin gelişiminin %90’ının 6 yaşından önce tamamlandığına dikkat çekmektedir. Bu bilgi, sorumlu ebeveynler olarak bebeklerimizin ve çocuklarımızın, ilk yıllardaki gelişimlerine dikkat etme sorumluluğunu bize yüklüyor. Çocuklar için geliştirilen zeka geliştirici oyunlar, onların hem eğlenmesini hem de beyin gelişimlerinin desteklenmesini sağlamaktadır.

Okul eğitimi elbette, bireyin sosyal yaşama adapte olması ve yeni şeyler öğrenmesi için çok önemli. Fakat okul öncesinde çocuğunuza yapacaklarınız, aslında onun hayatı boyunca beynini kullanma kapasitesini etkileyecek. Zeka geliştirici oyunlar, sadece sayısal gelişimi değil çocukların motor becerilerini ve sözel yeteneklerini de desteklemektedir. Gelin çocuklarımız için mutlaka faydasını göreceğiniz, birkaç zeka oyununu inceleyelim.

Çocuklar için Yapboz Oyunları

Yap-boz oyunları, sadece çocuklar için değil hepimiz için çok eğlenceli. Yap-boz oyunları, çocukları mantıklı düşünmeye zorlamakta ve el-göz koordinasyonu kurmalarını desteklemektedir. Sayısal ve motor becerilerin gelişimi adına çok faydalı olan yap-boz oyunları, çocukların kaliteli vakit geçirmesini de sağlamaktadır.

Yap-boz satın alırken elbette çocuğunuzun yaşını da göz önünde bulundurmalısınız. 3 yaşından küçük çocuklara alınacak yapbozlar, onların yutamayacağı kadar büyük parçalara sahip olmalıdır. 3 yaşından sonra ise biraz daha 50 veya 100 parçalı yapbozlara yönelebilirsiniz. Hatta yapboz alırken çocuğunuzla sınırlı kalmayın, kendinize de alın. Yapbozlar, yetişkinler için de çok faydalı bir sosyal oyun olarak bilinmektedir.

 

 

Sözcük Avı Oyunu

Oyunun sadece kağıt üzerinde olması gerekmez. Önemli olan çocukların, belirli sözcükleri, o sözcüklerin karşı geldiği hayvan, bitki, meyve vb. gibi nesneler ile ilişkilendirmeye çalışmasıdır. Bu oyuncaklar bazen bilgi kartları, bazen tahta bloklar şeklinde olabilmektedir.

Bu oyuncaklar, hem çocukların hafıza gücünü artırmakta hem de dil öğrenimini desteklemektedir. Dil öğrenmek de çocukların zekasını geliştiren en önemli faktörlerden bir tanesidir.

 

 

 

 

Çocuklar için Labirent Oyunu

Çok bilinmese de, çocuklar için en faydalı oyunlardan bir tanesidir. Hem hayal gücünü geliştirir hem de çocukların problem çözme becerisine destek olur. Elbette çok karmaşık labirentler onlara göre değildir.

Öncelikle basit labirentler alarak, oyuna alışmasını sağlayabilirsiniz. Labirent içeren aktivite kitapları veya sadece labirentten oluşan kitaplar, bu oyunu oynamak için satın alabileceğiniz ideal ürünlerdir.

Özellikle bazı labirentlerde, sadece yolu bulmak değil kenardaki çizgilere de kalemi dokundurmamak gerekir. Bunun için çabalayan çocukların, sadece görsel ve motor becerileri değil, parmaklarını da kullanacağı ince motor becerisi de gelişmiş olacaktır.

 

 

Çocuklar için Grup Oyunları

Bakmayın onların ufacık ve sevimli göründüklerine. Grup haline geldikleri zaman aslında ne kadar rekabeti sevdiklerini ve hırslanabildiklerini görünce, çok şaşıracaksınız. Grup oyunları, sosyalleşme ve eğlenceleri bir yana çocuklara sabretmeyi ve galip gelmeyi ya da daha iyisi yenilmeyi öğretmektedir.

Grup oyunlarında önemli olan, kuralları bir yetişkinin koyması ve takip etmesidir. Bazı çocuklar kuralları tanımayıp, baskın olmaya çalışacaktır. Yetişkinin kural koyması, o çocuğa sabretmeyi diğerlerine ise haklarını korumayı öğretecektir. ‘Beklemek’ deyip geçmeyin, çocuklar için beklemek henüz bilmedikleri bir kavramdır. Hayatınızın içinde bunu birçok kez deneyimleme fırsatı bulacaksınız. Çocuğunuz birçok sosyal alanda, alışveriş merkezinde veya en basitinden bir yemek sırasında, beklemek istemeyecektir. Bu gibi grup oyunları, ona bu yeteneği de kazandırmaktadır.

Grup oyunlarının bir diğer güzel yanı da, çocuklara plan yapma becerisi kazandırmaktır. Çocuk yenilse de, bir sonraki oyun için kendi kafasında küçük stratejiler oluşturmaya çalışacaktır. Analitik zekanın gelişimi adına bu önemli bir aşamadır.

Son olarak çocuklarınıza müzikli oyunları da satın alabilir veya organize edebilirsiniz. Çocuğunuzun şarkı söylemesi, dans etmesi ona özgüven verecek ve sanatsal gelişimini de destekleyecektir. Hatta ona küçük bir senaryo yazarak tiyatro oyunu sergilemesini dahi sağlayabilirsiniz.


Zeka geliştirici çocuk oyunları yazımızın sonuna geldik. Siz de çocuklarınızın oynadığı oyunları burada paylaşabilirsiniz.