Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

Emziren Annede Memede İğne Batması

Çiçeği burnunda annelerin, yaşadığı sık sorunlardan birisi de emzirirken oluşan ağrılardır. Anneler ise bu durumu, adeta mememe iğne batıyor şeklinde tanımlamaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu durumun öncelikle neden olduğuna bakalım ve daha sonra da emziren annelerde memede iğne batması durumunu gidermek için evde uygulayabileceğimiz tedavi seçeneklerini inceleyelim.

Emzirirken Yaşanan İğne Batması Ağrısı

Öncelikle her anne, emzirirken ağrı yaşamaz sadece bazı kişilerde bu durum görülür. Süt gelirken acı veya ağrı gibi durumlar ortaya çıkıyorsa, bunun bir takım nedenleri olabilir. Süt gelirken karıncalanma olması ise ayrı bir uyarı sistemidir ve neredeyse annelerin tamamında görülür. İğne batması durumu bununla karıştırılmamalı ve hafife alınmamalıdır.

Bazı anneler, çok derin sancılar dahi hissedebilir ve bu nedenle bebeğini emzirmeye hevesli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, annenin sütü de zaten bir süre sonra kesilecektir. Süt, tamamen hormon tabanlı ve annenin bebeğine beslediği duygular ile doğru orantılı olarak üretilmektedir.

Bu durum için sağlık ocaklarındaki, yenidoğan hemşirelerine danışabilirsiniz, bunu da not düşmüş olalım. Şimdi bu ağrı neden olabilir, maddeler halinde inceleyelim.

Memede İğne Batması Hissinin Nedenleri

 1. Kaslar: Göğüs kaslarınız çok gerilmiş olabilir. Bu çok nadir görülen bir durumdur fakat kas gerginliği veya kas zedelenmeleri, göğüs ağrısına neden olabilir.
   
 2. İltihap: Göğüs içinde enfeksiyon oluşması, emzirme sırasında ağrıya neden olabilir.
   
 3. Pamukçuk: Pamukçuk sorunu, göğüs içine adeta bıçak saplanıyor gibi bir ağrı verir ve oldukça şiddetlidir. Bu da süt gelirken, ağrı olmasının nedenlerinden bir tanesidir.
   
 4. Kanal Tıkanıklığı: Ağrılı süt gelmesinin nedeni, süt kanallarının tıkanması olabilir. Tedavi edilmesi şarttır, aksi takdirde ağrılar geçmez.
   
 5. Fazla Süt: Evet, ağrının nedeni bizzat sütün kendisi de olabilir. Sütünüz çok fazlaysa ve bebeğiniz yeterince emip, göğsün şişkinliğini almıyorsa bu da ağrı yapar. Göğsünüzü ya emzirerek ya da bir kaba boşaltarak rahatlatmayı unutmayınız.
   
 6. Bebek: Bebeğiniz çok sert emiyorsa, emerken meme ucunu tam olarak ağzına almıyorsa, bu da göğüs ucunda çatlaklara ve acılara neden olabilir.
   
 7. Alışma Evresi: Ağrılı süt gelmesinin genelde hiçbir sorunla alakası olmaz. İlk dönemlerde göğsünüz süte alışmaya çalışıyordur ve bu ağrı da tamamen masum olarak ortaya çıkar. İleri gebeliklerinizde daha az şiddette olması veya hiç olmaması da muhtemeldir.

Memede İğne Batması Nasıl Geçer?

Ağrıyı hafifletmek veya tamamen geçirmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Kısaca ve maddeler halinde bunlardan bahsedelim.

 

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesini, 1 bardak ılık suya katın ve içerisine biraz bal ekledikten sonra günde 2 bardak için.
   
 • Bir buz torbasının etrafına havlu geçirin. Ağrıyan göğsünüze 10 dakika boyunca havluyu tutun. Ağrıyı dindirecektir.
   
 • Evlerimizde dahi yetişen aloe vera bitkisi, göğüs ağrıları üzerinde mucizevi bir etkiye sahiptir. Yaprağından jeli çıkarın ve göğsünüzde ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürün. Kendi kendine kurumasını bekleyin ve 30 dakika sonra durulayın. Bebeğiniz emmeden önce iyi temizlediğinizden tekrar emin olun.
   
 • Ağrıyan göğsünüze, saf zeytinyağı ile masaj yapın. Günde 3 kez yapabilirsiniz.
   
 • Günde 2 kez papatya çayı içebilirsiniz. Demledikten sonra demlik poşetini de göğüs ucu ve ağrıyan bölgelere sürebilirsiniz. Sonrasında bölgeyi temizlemeyi unutmayınız.
   
 • Sütünüzü sık sık sağın. Her bebek çok iştahlı olmayabilir ve bu da göğsünüzün sürekli şişik kalmasına neden olur. Göğüste süt miktarının sürekli fazla olması, göğüs dokularına ve süt kanallarına zarar vererek ağrıya neden olabilir.
   
 • Lahana yapraklarını sıcak su içinde 5 dakika beklettikten sonra göğsünüze yapıştırın. Sıcaklığı gidince yenisi ile değiştirin. Toplamda 30 dakikalık seans yeterlidir. Günde 2 kere yapabilirsiniz.
   
 • Ilık bir duş alın veya göğsünüze sıcak bir havlu yerleştirin. Bu da damarlarınızı ve süt kanallarınızı rahatlatacaktır.

 

Emzirirken iğne batma ağrısının neden olduğunu ve tedavi seçeneklerini aktarmaya çalıştık. Tüm anne adaylarımıza ve çiçeği burnunda annelerimize, sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz.