Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

Doymayan Bebek Nasıl Anlaşılır?

Bebekler, doğdukları zaman sadece kayısı büyüklüğünde bir mideye sahiptir. Bu da çok sık acıkmalarını ve hemen doymalarını sağlamaktadır. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler, çok daha hızlı acıkırlar zira anne sütünün hazmı çok kolaydır. Peki doymayan bebekler nasıl anlaşılır? Çiçeği burnunda anneler için bu konuda önemli detaylar vereceğiz.

Bebeğin Doymadığı Nasıl Anlaşılır?

Yenidoğan bebekler, her 2-3 saatte bir acıkacaktır. İlk aylarda bir saat kullanmak, anneler için faydalı olacaktır. Bu sayede her emzirmeden 2 veya 3 saat sonra, bebeğinizi tekrar emzirmeye çalışabilirsiniz. Bebeğiniz emdiği müddetçe ona mutlaka süt vermeye devam edin. Karnı doyduğu zaman, memeyi kendisi zaten bırakacaktır.

Bebekler, acıktıkları zaman bazı sinyaller verirler. Her bebekte bu sinyaller farklı olabilir. Bebeğinin acıkmış olduğunu anlayan anne, bu sayede ağlamaya başlamadan bebeğinin karnını hemen doyurabilir. Bebeklerin çoğu acıktıkları zaman dilini çıkarır veya ağız hareketleri yapmaya başlar. Parmağını da emebilir. Eğer anne kucağında ise başını, annesinin göğsüne götürür ve emme pozisyonuna geçer.

Bebekler illa 2 veya 3 saatte acıkacak diye bir kaide yoktur. Bazen daha erken de acıkabilirler. Bebeğinizi meme veya mama istediğini fark ederseniz, onu tekrar emzirebilirsiniz. İlk ay mamaları, anne sütüne göre daha ağırdır ve mama içen bebekler daha nadir beslenebilirler. Elbette 2, 3 veya 4 saatlik sürelerin tamamı ortalamadır. Siz bu süreleri, kendi bebeğinize göre belirleyeceksiniz.

Bebekler, acıktıklarını çok rahat ifade edebilirler. Siz bu sinyalleri almasanız dahi birkaç dakika sonra zaten ağlayarak, acıktığını size anlatacaktır.

Ortalama 3 saatlik aralık, sadece yenidoğan bebekler için değil 18 aylığa kadar tüm bebekler için geçerlidir. Tek fark, bebekler büyüdükçe geçe öğünlerinden vazgeçip daha derin uykuları tercih etmeye başlarlar. Yenidoğan bebekler günde 8-9 kadar öğün yaparken, örneğin 1 yaşındaki bebekler 5-6 öğün ile yetinebilirler.

1 yaşını geçen çocuklar, acıktıklarını veya susadıklarını çok daha net bir şekilde gösterirler. Bebeğinizle koca bir sene geçirdiğiniz için iletişiminiz çok daha rahat olacaktır.

Bebeğimin Doyduğunu Nasıl Anlarım?

Bebeklerin doyduğunu anlamak çok kolaydır. Memeyi veya biberonu bırakmış ise doymuştur. Bıraktıktan sonra elbette siz birkaç kere daha zorlayın. Bu zorlamalara rağmen almıyorsa, doymuştur. Memeyi hem bırakıyor hem de ağlıyorsa, başka bir sorunu olabilir. Ağız içinde bir yarası olup olmadığını kontrol edin. Gazı olması, altının dolması veya çok uykusunun olması da emerken ağlamasına neden olabilir.

Katı gıdaya geçen bebekler ise kaşığı uzattığınızda kafalarını çevirirler. Bu doyma işareti olsa da, bazı çocuklar yemek yemeyi pek eğlenceli bulmadıkları için de kafalarını çevirebilirler. Onlara ‘uçak geliyor’ veya ‘gemi geliyor’ gibi oyunlar yaparak, gereği kadar mamayı yedirmeye çalışınız. İştahsız çocukları yemek yemeye aşırı zorlamak, iyice iştahlarının düşmesine ve yemek yeme eyleminden soğumalarına neden olabilir.

Annelerin yaptığı önemli hatalardan birisi de, kaşığı çok sık bebeğe vermektir. Bebeklerin yutma refleksleri, 2 yaşına kadar hala gelişmemiş olacaktır. Bu da onların, bize göre çok daha küçük lokmaları yine bize göre çok daha yavaş yutmaları demektir. Bebekler, doğal bir yetenek ile ağızları dolu olduğunda ikinci bir kaşığı reddederler. Bu durum, doyduklarını göstermez. Bebeğinizi çok hızlı beslemeyin, arada nefes almasını sağlayın.

Doymayan Bebek Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz doymuyorsa bunun çok net iki geri dönüşü olacaktır. İlki, doymayan bebek kesinlikle ağlar. Açlık hissiyatı, bebeklerde çok kuvvetlidir ve büyümek için çok hırslı olan bebekler, en ufak açlık belirtisinde ağlamaya başlarlar. Doymadan da susmaları mümkün değildir.

Bebeğiniz istisnai derecede iştahsız ise, bu sefer kilo vermeye başlayacaktır. Bebeğinizin doymadığının ikinci önemli belirtisi de kilo kaybıdır. Rutin doktor kontrollerinde, çocuk doktorunuz bebeğiniz kilosunun normal olup olmadığını söyleyecektir.

Her bebek aynı miktarda yemek yemez, bunu lütfen unutmayın. Bebeğiniz kilo kaybetmiyor ve düzenli olarak gelişimine devam ediyorsa, yeterli miktarda yemek yiyor demektir. Bu konuda endişelenmenize hiç gerek yok. Doymayan bebek nasıl anlaşılacağı konusunda sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile alakalı yorum ve sorularınızı, bize hiç çekinmeden iletebilirsiniz.