Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

Bebek Yastığı Nasıl Olmalı? Bebekler ve Yastık Rehberi

Bebeğiniz dünyaya geldiğinden itibaren aklınızda bazı soru işaretleri olması normaldir. Özellikle bebeğini yalnız büyüten çiçeği burnunda anneler, yanında tecrübeli birileri de olmadığı için her şeyi araştırarak öğrenmek zorundadır. Bebek yastığı nasıl olmalı sorusu da, aynı şekilde yeni anne olmuş herkesin aklındaki sorulardan birisidir.

Bebek Yastığı Nasıl Olmalıdır?

Aslında bu soru yanlıştır. Bundan önce sorulması gereken daha önemli iki soru bulunmaktadır. Bebeğimin yastığı olmalı mı? Olacaksa da ne zaman olmalı? soruları, daha önemlidir. Bebeğinizin yastık olmadan rahatsız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Bebeklerin boyun kasları ve kemik yapıları bizimki kadar gelişmediği için yastık ile uyumak onları rahat ettirmek yerine rahatsız eder. Merak etmeyin bebeğiniz zaten yastığın ne kadar konforlu olduğunu da bilmiyor, o halinden gayet memnun.

Yastıkla uyutmak, ciddiye alınması gereken bir konudur. Zira bebeklerin erken dönemlerde yastık kullanması, ani bebek ölüm sendromuna yakalanmalarına neden olabilmektedir. Bebeğiniz 1 yaşını geçtiğinde, farkındalığı artar ve yastık ile uyumak isteyebilir. Böyle bir durumda dahi, yastık için acele etmeyin ve yastık kullanımı için bebeğinizin en az 2 yaşına gelmesini bekleyin.

Bebeklerin 2 yaşına kadar yastık kullanmasının tehlikeli olduğundan bahsettik. Peki o yaştan sonra nasıl yastıklar alınmalıdır. Şimdi gelin bu konunun detaylarına bakalım.

Bebek Yastıkları Nasıl Seçilir?

Bebeğiniz ilk kez yastık kullanacağı için en ince olanlardan başlamak, onu ve boynunu alıştırmak açısından önemlidir. Satın alacağınız yastıklar kesinlikle çok yumuşak veya çok sert olmamalıdır. Sert yastık en fazla onun cildine zarar verir fakat yumuşak yastıklar, ani bebek ölümü sendromuna sebep olabilir.

Yumuşak konusunu biraz daha detaylandıralım zira oldukça göreceli bir kelime. Yastığa elinizle iyice bastırın, elinizi geri çektiğinizde yastık eski haline gelmiyorsa, bu yastık bebeğiniz için uygun değil demektir. Yastık alırken kesinlikle alerji yapmayan özellikle bir yastık almanız gerektiğini de belirtelim.

Tüylü yastıklar da bebekler için güvenli değildir. Bu tüyler, onun hassas solunum sistemine kaçabilir veya gözlerine batabilir. Kılıfı ne kadar güçlü olursa olsun, tüylü yastıkları tercih etmeyin. Bebeğiniz için en sağlıklı yastıklar, yünden ve pamuktan yapılmış yastıklardır.

Bebeğiniz yastık için uyumaya uygun zamanı, 2 yaşından sonra ve tek başına uyumaya hazır olduğu anlardır. Yastık kullanarak rahat uyuyamadığını veya herhangi farklı olumsuz bir etki olduğunu fark ettiğiniz anda yastığı bebeğinizden alın ve birkaç ay sonra tekrar deneyin.

Bebeklere Yastık Ne Zaman Verilir?

Anneler, bebeklerinin yatakta döndüğünü ve kafasını kaldırabildiğini gördüğü anda artık yastık için doğru zamanın geldiğini düşünürler. Evet çocuğunuz büyümüş olabilir fakat bu yastık için hazır olduğu manasına gelmez.

Yastıksız yatan çocuklar herhangi bir risk içinde olmazlar fakat yastık ile erken tanışan çocukların omurilik ve boyun kasları yeterince gelişmeyebilir. Yani ona sağladığınız konfor, onun zararına olabilir.

2 yaşına gelen çocukların boyun ve omurilik kasları artık iyice güçlenmiş olur. Elbette her bebek aynı olmayacağı için, eğer bebeğiniz yastık ile huzurlu uyuyamıyorsa, 3 yaşına kadar da beklemeniz de bir sakınca yoktur. Çocuğunuzu sizden sonra en iyi çocuk doktorunuz tanıyacaktır. Yastık kullanımı konusunda onun da fikrini almayı ihmal etmeyiniz.

Çocuğunuz yastık kullanmayı tamamen reddediyorsa, onu kesinlikle bu konuda zorlamayın. Rahat olun zira yastıksız uyumasının ona hiçbir zararı yok. Bebeklerin boyları çok kısa olduğu için her pozisyonda ve her şartta bizden çok daha konforlu bir uyku çekebilmekteler.

Bebek yastığı nasıl olmalı konusunu sizlere aktarmaya çalıştık. Tüm bebişlere şimdiden iyi uykular diliyoruz.