Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

Anne Sütü Gelmiyorsa Ne Yapmalı

Anne sütünün, bilimsel olarak dünyanın en mucizevi içeceği olduğu defalarca kez kanıtlanmıştır. Anne vücudu, bir yandan bebeğini büyütürken, diğer yandan da doğumsan sonrasına hazırlık yaparak, adeta kendisini bebeğine göre yeniden dizayn etmektedir. Öyle ki, normal bir insan olan kadın, bir anda süt üreten bir makineye dönüşmektedir. Anne sütü, alternatifi olmayan ve hiçbir diğer içeceğe veya yiyecek ile karşılaştırılamayacak kadar değerli bir besindir. Peki anne sütü gelmiyorsa ne yapmalı? Yazımızın devamında buna dair birkaç öneri bulacaksınız.

Anne Sütü Neden Değerlidir?

Anne sütünün içeriği, bugün halen kesin olarak netleştirilememiştir. Mucizevi olduğu ise kesindir zira bebekler, 18. aya kadar sadece anne sütü ile sağlıklı bir şekilde gelişebilirler. Elbette 6 ile 9. aydan sonra, bebeğimizin çiğneme fonksiyonlarının gelişmesi ve katı gıdaya alışabilmesi adına, küçük yeme içme başlangıçları yapabiliriz.

Normal doğumdan sonra süt, hemen akmaya başlayacaktır. Sezaryen doğumlarda ise sütün gelmesi birkaç saati bulabilir. Bu anne vücudunun ürettiği hormonlar ile alakalı bir durumdur. Bazı annelerde, sütün çoğalması birkaç günü dahi bulabilir. Özellikle doğumdan sonraki ilk saatlerde gelen anne sütü, çok değerlidir. Anneler bunu fark edecektir zira süt kıvamından daha çok bir krema kıvamında olacaktır.

Bu ilk sütün bebek tarafından içilmesi çok önemlidir. Bomboş olan bebeğin bedeni bu sayede çok zengin protein, antikor, mineral ve vitamin içeriklerini almış olacaktır. Özellikle antikor desteği, bağışıklık sistemi henüz oluşmamış bebek için koruma kalkanı oluşturacaktır. Bu ilk sütü içmeyen bebeklerde enfeksiyon veya sarılık gibi hastalıkların görülme riski daha yüksektir.

Anne Sütü Gelmiyorsa Ne Yapmalı?

Anne sütü, bebek henüz anne rahmindeyken ilk üretimine başlar. Doğumdan sonra ise hızlanır ve annenin memeleri, bir anda süt dolar. Öyle ki süt fazlalığından, göğüste kendiliğinden sızma dahi olabilir.

Bu kadar çok sütü olmasına rağmen bazı annelerin sütü bir anda kesilebilir veya süt doğumdan itibaren hiç gelmemiş de olabilir. Sütün olmamasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Psikolojik sorunlar, hormon problemleri, genetik yatkınlık vb. onlarca farklı neden, annenin sütünün çok az gelmesine veya hiç olmamasına neden olabilir.

Aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak, sütünüzün tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var, anneler mutlaka süt konusunda ısrarcı olmalı ve hemen pes edip mamaya geçmemelidir. Mama ile de bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyür fakat anne sütü gibi bir mucizenin de peşinden koşmak gerekir. Anne sütünü, hormonlar tetikler ve eğer siz moralinizi yüksek tutmazsanız, sütünüz de azalacak veya tamamen kesilecektir.

İşte anne sütünü artıracak öneriler;

 • Göğüs bölgesine ve komple anne vücuduna masaj yapmak, anneyi genel olarak rahatlatır ve sütün akışını kolaylaştırır.
 • Stresten kesinlikle uzak durunuz. Hiçbir şey bebeğinizden değerli değil, dünyanın dertlerinden uzaklaşın ve yavrunuzu en iyi şekilde büyütmeye odaklanın.
 • Göğüs çevresine sıcak bir havlu koyduktan sonra hafif masajlar yapın.
 • Günde en az 3 litre su için. Anne sütü, yeme ile değil içme ile gelir.
 • Deliksiz uykular çekin. Özellikle ilk 2 ayda yanınızda bir destekçi olması, işinize yarayacaktır.
 • Ilık duşlar alın.
 • Su ile sınırlı kalmayın bol bol diğer sıvıları da için. Kefir için, hoşaf için, soda için, salep için.
 • Malt içerikli sıvıları tüketin.
 • Günde 2-3 bardak rezene çayı için.
 • Mutlaka yeterli beslenin. Anne sütü yüksek kalori içerir ve bunu karşılamak için dengeli beslenmeniz önemlidir.
 • Dinlendirici müzikler dinleyin.
 • Mutlu olun, sizi mutlu edecek şeyler yapın ve mutlu eden insanlar ile vakit geçirin.
 • Bebeğiniz çok emmiyorsa, süt sağma pompalarından yardım alın.
 • Bebeğinizi mutlaka her 2 saatte bir emzirin, ilk 2 aydan sonra bu süre değişebilir.
 • Dereotu, sarımsak, ceviz, yer elması, kuru kayısı, kuru incir, çörek otu ve kimyon gibi besinleri daha sık tüketin.

Anne sütü gelmiyorsa ne yapılması gerektiğini detaylıca aktarmaya çalıştık. En önemli iki maddenin stressiz bir hayat ve bol su içmek olduğunu da unutmayın. Siz bebeğinizin parçanız olduğunu ne kadar hissederseniz, hormonlarınız da o kadar harekete geçecek ve daha çok süt salgılamaya başlayacaktır.