Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

2 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Mama Yer

2 aylık bebeğinizin kaç saatte bir mama yemesi gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, 2 aylık (aslında bu konuda bebeğin yaşı farketmemekle beraber) bebeğiniz bu konuda size yardımcı olacak. Bebekler, doyduktan sonra beslenmeye devam etmek istemediklerini göstererek mesaj verirler. Bu mesajı alabiliyorsanız, 2 aylık bebeğinizin beslenme saatleri ile ilgili endişe etmenize de gerek kalmayacaktır.

2. Ayda Bebek Beslenmesi

Özellikle ilk 6 ayda, bebek beslenmesinde en önemli gıda anne sütü olmaktadır. İlk 6 ayda bebeğin mümkünse sadece anne sütü ile, değilse anne sütü ile mümkün olduğunca beslenmesi gerekmektedir. Anne sütünün besin değerinin yüksek olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi, beslenmede ana gıda olması gerekliliğini açıklamaktadır.

Sadece anne sütüyle beslenen bebekler yaklaşık her 2 saatte bir beslenme ihtiyacı duymaktadırlar. Ancak destek besin olarak mama verilmeye başlandığında, bebeğin beslenme ihtiyacı yaklaşık 4 saate bir olan periyotlara kadar çıkmaktadır. Bunun temel nedeni mamanın sindirilmesinin daha fazla zaman almasıdır.

Bebek beslenmesinde mama, uygun bir ek gıda takviyesi olmaktadir. Mama verilmesi için en uygun zaman ise 2. veya 3. ay olmaktadır. Çünkü 2. aydan itibaren bebeklerin çene yapıları gelişir ve mideleri büyür. Bu da daha sık ve daha fazla beslenmek istemelerine sebep olacaktır. Bu da anne sütünün yetersiz kalmasına neden olabilir. Bu durumda, doktor kontrolünde ek gıda olara mama ile beslenmeye başlanabilir.

Bebek beslenirken ara verip gaz çıkartmasına yardımcı olunabilir. Böylece bebeğin midesinin, gaz yerine gıda ile dolduğu için doyduğuna emin olunabilir.

2 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Mama Yer

2 Aylık bebeklerin kaç saatte bir mama yemesi gerektiği ile ilgili net bir bilgi verilmesi söz konusu değildir. Çünkü her bebek farklıdır ve beslenme periyotları değişkenlik gösterir.

2 aylık bir bebeğin (aslında kaç aylık olursa olsun farketmemekle beraber) mama yeme periyodu yine bebeğin kendisinden öğrenilmelidir. Sessiz ve diğer çevresel olumsuz etkilerden arındırılmış bir ortamda beslenen bebekler, doyduklarında beslenmeye devam etmek istemezler. Bu durumda bebeğin doyduğu anlaşılabilir. Ancak ortalama olarak anne sütü ile beslenen bebekler yaklaşık 2-3 saatte bir, mama ile beslenen bebekler ise yaklaşık 3-4 saate bir beslenme ihtiyacı duyarlar.

2 Aylık Bebek Beslenmesinde Mama Ölçüsü

Net olarak bir ölçü vermek doğru olmamakla beraber, ortalama günde 6 öğün ve her öğün için 80-160 ml arası mama verilmektedir. Öğün sayısı ve mama miktarı için doktor kontrolünde belirlenen değerler daha sağlıklı ve doğru bilgi olacaktır.

2 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Bebeği emzirirken önce bebeğin emdiği göğüste sütün bitmesini beklemeli daha sonra diğer göğüse geçmelisiniz. Çünkü ilk göğüsteki sütün sonu besin açısından zengindir.
  • Bebeğe ilk yıl inek sütü vermek bebeğe zarar verebilir. Bu konuda hassas olmanız gerekmektedir.
  • Ek gıda olarak mama vermeye başlamak, doktorunuzun vermesi gereken bir karar. Lütfen doktorunuza danışmadan başlamayınız.
  • Bebek emziren annenin doktordan habersiz farklı ilaçlar alması doğru olmamakla beraber, doktorun emziren anne olduğunuz bilgisiyle bu kararı vermesi gerekmektedir.