Ciciport
150TL ve üzeri tüm alışverişlerinizde KARGO BEDAVA  +908503465525

11 Maddede Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı

Anne adaylarının veya çiçeği burnunda annelerin en çok merak ettikleri şeylerden birisi de bebek giysilerinin nasıl yıkanacağı konusudur. Bebeklerin ciltleri, çok hassas olduğu için tıpkı kıyafetleri gibi temizlik ürünleri de titizlikle seçilmelidir. Bebek kıyafetleri, zannettiğinizden çok daha fazla yıkanacak olan giyim ürünlerdir. Alt değiştirme, beslenme, terleme, kusma gibi durumlar nedeni ile neredeyse günde birkaç takım dahi kirli sepetine attığınız olacaktır.

Hal böyle olunca hem kıyafetlerin eskimemesi için hem de minik yavrunuzun cildinin deterjanlar nedeni ile tahrip olmaması adına, mutlaka ona uygun temizlik malzemelerini kullanmanız gerekecektir. Bebek giysilerinizi hangi ürünler ile, kaç derece suda ve çamaşır makinenizin hangi programında yıkamanız gerektiğini bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Bebek Giysilerini Yıkama

Bebeklerin, deri altı dokuları ve yağları tam olarak gelişmemiştir. Sadece deri altı değil, deri üstündeki keratin tabakası da bir yetişkine göre çok yetersizdir. Bu da bebeği, dış etkenlere karşı çok savunmasız kılmaktadır. Tıpkı dışarıdan gelen mikrop ve virüsler gibi, kimyasallar da bu nedenle onları hasta edebilmektedir. Sadece kıyafetlerini ve temizlik ürünlerini değil, bezlerini ve ıslak mendil ürünlerini de bebeklere uygun markalardan tercih etmeniz çok önemlidir.

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Yumuşatıcı kullanmayın. Bebekler için üretilmiş özel parfümsüz yumuşatıcılar haricinde, hiçbir yumuşatıcıyı bebek kıyafetlerinizde kullanmayın.
 2. Özel deterjanlar edinin. Bebek mağazalarında, sadece bebek kıyafetleri için tasarlanmış zararsız deterjan ve temizlik ürünleri bulunmaktadır.
 3. Kıyafetleri ayrı yıkayın. Yetişkin ürünleri, bebekler düşünülerek tasarlanmaz. Bu nedenle, riske girmemek adına mutlaka bebeğinizin kıyafetini ayrı yıkayınız.
 4. Yıkama sonrasında ütü. Ütü yapmak sadece kıyafeti güzel göstermez, aynı zamanda yüksek ısı sayesinde giysi üzerinde olması muhtemel zararlı canlıları da öldürür.
 5. İlk yıkamayı mutlaka yapın. Satın alınan giysileri, kesinlikle yıkamadan giydirmeyin.
 6. Yüksek ısıda yıkayın. Kıyafet etiketlerindeki tavsiye edilen ısı aralıklarının daima en üst kademesini tercih edin. Düşük ısılarda, kıyafet içerisinde kolonileşmiş olan mikropların kırılması daha güç olacaktır. 60 derecenin üzerine çıkmamaya özen gösterin, bu durumda kıyafetler küçülebilir veya kalitesini kaybedebilir.
 7. Kıyafet etiketlerini sökün. Yıkama sonrasında veya öncesinde bu etiketleri, tamamen çıkacak şekilde kesin veya sökün.
 8. Kıyafetleri açık havada kurutun. Bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir fakat böyle zamanlarda da pencereyi açık tutmayı önemseyin.
 9. Herhangi bir muhafaza ürünü kullanmayın. Yetişkin kıyafetleri için kullanılan güve ilaçları veya naftalin gibi ürünler bebeklerin ciltlerine zarar verir.
 10. Kıyafetleri dolapta saklayın. Özellikle nemli şehirlerde yaşayan ebeveynler, bebeklerinin kıyafetlerini mutlaka serin ve kuru bir dolapta saklamalıdır.
 11. Ek durulama yapın. Özellikle son yıllarda çıkan çamaşır makinelerinde ek durulama imkânı bulunmaktadır. Hatta bazı makinelerde, bebek programları dahi mevcuttur. Ek durulama sayesinde, kıyafetler deterjan ürünlerinden tamamıyla arınmış olacaktır.

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı artık çok iyi biliyorsunuz. Eksik kaldığını düşündüğünüz noktalar için yorum bölümünden sorularınızı ve önerilerinizi şimdi iletebilirsiniz.